20AC011A3AYYADC0
Allen-Bradley 20AC011A3AYYADC0 PowerFlex 70 (20A) AC Drive (New Surplus)
Write a Review
SKU:
20AC011A3AYYADC0-ns
Condition:
New
2 Year WeSupplyUSA Warranty
Fast Shipping
Secure Payment
Bulk Pricing
We Supply is NOT an authorized distributor, affiliate or representative for the Manufacturer.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Trademark Disclaimer:
Product Overview
About Allen-Bradley 20AC011A3AYYADC0
Product Overview
Allen-Bradley 20AC011A3AYYADC0 is a PowerFlex 70 (20A) AC drive used to control motor speed and performance in industrial automation systems.
Product Highlights
  • Series: PowerFlex 70 (20A)
  • Type: AC Drive
  • kW: 5.5 kW
  • HP: 7.5 HP
  • Voltage: 400 VAC
  • Phase: 3 PHASE
  • Current: 11.5 A
  • Enclosure: Panel Mount
  • Frame: A
  • Brake: Brake
  • Control/Comm: DEVICENET
Application & Compatibility
Common selection factors include voltage 400 VAC; phase 3 PHASE; current 11.5 A; enclosure Panel Mount; control/communication DEVICENET. Always verify motor rating and control options before installation.
Condition: New Surplus
Also available: Refurbished version
Browse all PowerFlex 70 (20A) drives.