20BD3P4A0AYNACD1
Allen-Bradley 20BD3P4A0AYNACD1 PowerFlex 700 (20B) AC Drive (Refurbished)
Write a Review
SKU:
20BD3P4A0AYNACD1-rfb
Condition:
Refurbished
2 Year WeSupplyUSA Warranty
Fast Shipping
Secure Payment
Bulk Pricing
We Supply is NOT an authorized distributor, affiliate or representative for the Manufacturer.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Trademark Disclaimer:
Product Overview
About Allen-Bradley 20BD3P4A0AYNACD1
Product Overview
Product Highlights
  • Series: PowerFlex 700 (20B)
  • Type: AC Drive
  • HP: 2 HP
  • Voltage: 480 V AC / 115 V AC I/O / 12 V/5 V
  • Phase: 3 PHASE
  • Current: 3.4 A
  • Enclosure: IP20
  • Brake: Brake IGBT
  • Control/Comm: CONTROLNET COAX
  • 20BD3P4A0AYNACD1
  • AC DRIVE
Application & Compatibility
Common selection factors include voltage 480 V AC / 115 V AC I/O / 12 V/5 V; phase 3 PHASE; current 3.4 A; enclosure IP20; control/communication CONTROLNET COAX. Always verify motor rating and control options before installation.